Migracja do Drupal

„Który CMS wybrać?” – to bardzo często zadawane pytanie w kontekście budowy czy przebudowy firmowej strony czy serwisu internetowego. Często towarzyszy mu pytanie – „a może zdecydować się na dedykowany CMS?”. 

Odpowiedź: optymalność wyboru zależy od przekroju potrzeb oraz infrastruktury i zasobów firmy. 

Firmy opierające swą infrastrukturę o rozwiązania firmy „M*” i posiadające na swoim pokładzie programistów ASP.NET mogą zdecydować się na hosting Windows lub też po prostu udostępniać swoją stronę firmową z własnych serwerów.Firmy których potrzeby w zakresie strony firmowej są ograniczone wybiorą raczej CMSy open-source oparte o technologię PHP/MySQL. Firmy których specyfika wymaga prezentacji dużej ilości specyficznej treści np. bardzo liczne i złożone opisy asortymentu produktów/usług mogą zdecydować się na zatrudnienie programisty który albo zbuduje dedykowany CMS albo rozwinie jeden z istniejących (moduły). Niektóre firmy mogą oprzeć swój dedykowany CMS o technologię JSP, Python i inne. Duże znaczenie mogą mieć także indywidualne umiejętności personelu na pokładzie. Utalentowany programista pasjonat może „przechylić szalę” w stronę dobrze znanego mu rozwiązania. Potrzeby firmy mogą także zmienić się w trakcie jej rozwoju. Wszystko zależy więc od sytuacji.

CMS Drupal jest jednym z trzech najpopularniejszych systemów open-source opartych o technologie Apache/PHP/MySQL. Jak każdy z nich, ma swoją specyfikę i w pewnych sytuacjach zależnie od potrzeb może być optymalnym wyborem. Wymaga to jednak analizy.

Proponuję:

  • wykonanie wstępnej analizy potrzeb w zakresie odpowiadającego firmie systemu CMS oraz analizy atutów i braków obecnie używanego rozwiązania.

Analiza potrzeb oraz dostępnych rozwiązań i modułów pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy optymalnym wyborem jest CMS Drupal, czy proces migracji nie będzie zbyt kosztowny, jakie elementy oprogramowania należy odtworzyć itp.

Po decyzji Klienta proces migracji składa się m.in. z :

  • zapamiętaniu listy adresów URL zaindeksowanych w wyszukiwarkach (np. Google),
  • odtworzenie struktury serwisu w CMS Drupal (menu, moduły itp.),
  • odtworzenie szablonu wizualnego strony (HTML, CSS),
  • przeniesienie treści,
  • uruchomienie analogicznych gotowych funkcjonalności jak np. captcha, formularzy,
  • inne.

 

W razie zainteresowania zapraszam do kontaktu: tomasz@programistaphp.com.pl.

Szersza propozycja w zakresie CMF Drupal: Programista Drupal